faar
خانه / مدیریت / مدیریت استراتژیک چیست؟

مدیریت استراتژیک چیست؟

مدیریت استراتژیک چیست؟ مقاله ی امروز ما درباره ی مدیریت استراتژیک است با ما همراه باشید تا شما را با مفهوم مدیریت استراتژیک و همچنین مراحل مدیریت استراتژیک آشنا کنیم.

مدیریت استراتژیک
امروزه افراد زیادی وجود دارند که بر اساس حرفه یا سرمایه ی خود اقدام به ثبت شرکت می کنند اما به دلایل زیادی همه ی آن ها در مدیریت شرکت موفق عمل نمی کنند و در نهایت یا به انحلال شرکت و یا ورشکستگی آن ختم می شود. یکی از مواردی که صاحبان شرکت و حتی مشاغل دیگر باید بدانند مدیریت استراتژیک است، با به کارگیری مدیریت استراتژیک بدون شک موفقیت هایی دو چندان حاصل می شود در ادامه بیشتر این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.

مفهوم مدیریت استراتژیک

در مباحث مشاوره کسب و کار به هرگونه راهکار، اقدام و تصمیمی که برای پیشبرد اهداف و پیشرفت شرکت به کار برده شود، مدیریت استراتژیک می گویند. مدیریت استراتژیک باعث می شود تا شرکت برای مدت طولانی عملکردی یکسان در جهت ارتقای خود داشته باشد. به زبان ساده می توان گفت که مدیریت استراتژیک همان مدیریت است اما به شکل پیچیده تر و دقیق تر به نحوی که بر تمامی اوضاع و احوال شرکت تاثیرگذار است.

مزایایی که مدیریت استراتژیک دارد

با استفاده از مدیریت استراتژیک این امکان برای شرکت فراهم می شود تا خلاقانه عمل کند. به بیان دیگر اینکه برای احوالات آینده به صورت انفعالی پیش نرود علاوه بر آن باعث می شود که شرکت در کار خود به سمت ابتکار پیش رود.

مراحل مدیریت

مراحل مدیریت استراتژیک

همانطور که گفته شد مدیریت استراتژیک مسئله ی پیچیده ای است و مراحلی نیز دارد که لازمه ی رسیدن به موفقیت توجه کردن و به کارگیری این مراحل می باشد که به شرح زیر است:

اولین مرحله بررسی کردن به لحاظ محیط است:

در بررسی محیطی شخص تلاش می کند تا تمام عواملی را که می تواند بر شرکت تاثیرگذار باشد زیر نظر داشته و آن ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد لازم به ذکر است که عوامل داخلی و خارجی هر دو به یک اندازه می توانند، موثر باشند. پس از اینکه نتیجه بررسی ها مشخص شد شخص باید برای ارتقای سطح شرکت کوشا باشد.

مرحله دوم به مشخص کردن استراتژی مربوط می شود:

هر شخصی ممکن است راهکاری برای پیشرفت های شرکت ارائه کند که در اینصورت ابتدا باید تمامی استراتژی ها مورد بررسی قرار بگیرد و سپس موردی که بهترین بازدهی را دارد، به کارگرفته شود.

در مرحله سوم استراتژی مد نظر باید به اجرا درآید:

حالا نوبت به آن رسیده که این استراتژی وارد عمل شود. مواردی که زیر مجموعه پیاده سازی استراتژی می شود شامل توزیع منابع، مدیریت منابع انسانی، طراحی ساختار سازمان و… می باشد.

آخرین مرحله، بررسی عملکرد استراتژی است:

در این مرحله باید استراتژی به لحاظ عملکرد بررسی شود بنابراین بدینصورت مشخص می شود که استراتژی فوق به چه میزان موثر بوده و تا چه حد به اهداف سازمان نزدیک است.

تفاوت مدیریت استراتژیک و برنامه ریزی استراتژیک

اگر بخواهیم به لحاظ معنایی تفاوت این دو را بررسی کنیم با هم تفاوتی ندارند و هر دو عملکردهای یکسانی دارند اما هر یک از آن ها در محیطی خاص استفاده می شود به طور مثال از عبارت مدیریت استراتژیک در فضاهای آموزشی استفاده می شود اما برنامه ریزی استراتژیک را برای محیط های کاری به کار می برند.

مدیریت استراتژیک از چه نظر برای سازمان ها اهمیت دارد؟

مدیریت استراتژیک می تواند مزایای رقابتی را حفظ کند:

با مزیت رقابتی است که رقبا می توانند از هم پیشی گرفته و جایگاه بهتری را در بازار به دست آورند. مدیریت استراتژیک در سازمان ها مزیت رقابتی را به وجود می آورد در نتیجه سازمان عملکرد بهتری نسبت به سایرین خواهد داشت، البته دقت داشته باشید که تنها به کار بردن مدیریت استراتژیک نمی تواند به نتیجه برسد و در صورتی باعث پیشرفت شرکت خواهد شد که با برنامه ریزی همراه باشد.

مدیریت استراتژیک این امکان را برای شخص فراهم می کند تا دید وسیع تری داشته باشد

بر اساس آمارهای به دست آمده از عملکرد شرکت ها، آن دسته از شرکت ها که به صورت جزئی به امور مالی، عملکرد شرکت ها و… می نگرند، نمی توانند به موفقیت دست پیدا کنند اما با به کار بردن مدیریت استراتژیک زمینه ای فراهم می شود که دید وسیع تری به تمامی امورات شرکت داشته علاوه بر این تصمیمات اتخاذ شده بر پایه مدیریت استراتژیک مزیت رقابتی را نیز فراهم می کند.

با مدیریت استراتژیک همکاری راحت تر صورت می گیرد

امروزه شرکت هایی که از مزیت های استراتژیک اطلاع دارند سعی می کنند برای فرمول بندی امورات شرکت مدیران میانی استخدام کنند، مدیران میانی وظیفه دارند که استراتژی های موجود را همسو با برنامه های شرکت کنند چنانچه برای برنامه ریزی انجام شده نقشی نداشته باشند هیچگونه تعهدی در قبال پشتیبانی از آن ها نخواهند داشت از همین رو می توان نتیجه گرفت که برای رسیدن به جایگاهی ویژه، داشتن مزیت رقابتی و… بایستی با مدیران برای تمامی امورات مشورت گرفت زیرا آن ها با مدیریت استراتژیک اوضاع را کنترل می کنند.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *