faar
خانه / مقالات / تغییر شرکت از سهامی خاص به مسئولیت محدود

تغییر شرکت از سهامی خاص به مسئولیت محدود

شرکت سهامی خاص چیست؟ برای تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدود چه باید کرد؟ با ما همراه باشید.

همانطور که می دانیم قانون تجارت شرکت های تجاری را به ۸ نوع قالب شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود،‌ شرکت نسبی، شرکت تضامنی، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی و شرکت‌های تعاونی تقسیم کرده است بطوریکه هرگاه دو و یا چند نفر برای انجام امور تجاری با توجه به سرمایه آورنده و نحوه تقسیم سود و زیان طبق قراردادی که بین خود بسته اند شرکت تجاری تاسیس می کنند.

در برخی موارد پس از گذر زمان بنا بر هر دلایلی شرکا تصمیم به تغییر نوع و قالب شرکت خواهند گرفت که در این مقاله ما اطلاعاتی در رابطه با تغییر شرکت از سهامی خاص به شرکت با مسئولیت محدود به شما ارائه می دهیم بنابراین برای کسب اطلاعات در این زمینه تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

ثبت شرکت سهامی خاص
معرفی شرکت مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود که از دو و یا چند عضو تشکیل می شود برخلاف شرکت های نسبی و تضامنی، مسئولیت هر یک از شرکا وابسته به سرمایه آورنده آن می باشد. همچنین در این نوع شرکت سرمایه شرکا به سهام نیز تقسیم نشده و بیشتر بین اعضای یک خانواده، فامیل، دوست و آشنایان تشکیل می شود.

معرفی شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص که با ماهیت تجاری به ثبت می رسد کلیه سرمایه آن از طریق موسسین تامین می شود و ۳۵ درصد از این سرمایه در یکی از بانک ها به اسم شرکت در حال تاسیس سپرده می شود. شرکت سهامی خاص از سه تا چند عضو تشکیل می شود که هیئت مدیره در این شرکت مسئولیت اداره سهام را بر عهده دارد و سهامداران این افراد را انتخاب می کنند. نقل و انتقال سهام در این نوع شرکت به سهولت انجام می شود. قابل ذکر است که برای انتخاب نام باید حتما واژه ی سهامی خاص قبل و یا بعد از نام شرکت قید شود.

تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت بامسئولیت محدود

-در شرکت بامسئولیت محدود باید حتما کلیه سرمایه را به مدیرعامل تحویل داده و او نیز اقرار به دریافت آن نماید ولی در شرکت سهامی خاص باید ۳۵ درصد از سرمایه را در بانک واریز و گواهی در این خصوص ارائه شود.

-در شرکت بامسئولیت محدود انتخاب بازرس اصلی و علی البدل اختیاری و در شرکت سهامی خاص اجباری می باشد.

-تعداد شرکا در سهامی خاص حداقل ۳ و در بامسئولیت محدود حداقل ۲ نفر است.

-در شرکت بامسئولیت محدود انتخاب روزنامه کثیرالانتشار برای درج آگهی دعوت شرکت اختیاری و در شرکت سهامی خاص اجباری است.

-در شرکت سهامی خاص سرمایه به قطعات سهام تقسیم می شود که هر یک از شرکا با توجه به میزان سهام خود دارای مسئولیت می باشند ولی در شرکت بامسئولیت محدود اینگونه نبوده و هر یک از شرکا به میزان سرمایه آورده شان دارای مسئولیت می شوند.

-در شرکت با مسئولیت محدود مدیریت می تواند به مدت نامحدود فعالیت داشته باشد ولو اینکه در اساسنامه چیز دیگری آورده شده باشد ولی در شرکت سهامی خاص مدت مدیریت حداکثر دوسال می باشد.

-در شرکت بامسئولیت محدود تقسیم سود به نسبت سرمایه آورنده شرکا می باشد که این امر می تواند برای این نوع شرکت در اساسنامه به گونه ی دیگری تعریف شده باشد ولی در شرکت سهامی خاص تقسیم سود به نسبت سهام انجام می شود.

وجه اشتراک این دو شرکت میزان سرمایه اولیه آن ها می باشد.

هرچند که شرکا قبل از ثبت شرکت کلیه ی بررسی ها را در زمینه ی انواع شرکت ها انجام می دهند و با توجه به نیاز خود یکی از قالب ها را انتخاب می کنند اما پس از مدتی شاید به این نتیجه برسند که شرکت ثبت شده با نیازهای آن ها مطابقت ندارد به همین دلیل تصمیم به تغییر و تبدیل آن می گیرند

زمانیکه این تبدیل انجام شود شخصیت حقوقی شرکت تغییر نکرده و فقط نوع شرکت تغییر می کند و افراد کارهای شرکت سابق را می توانند ادامه دهند. پس هنگامی که موسسین تصمیم گرفته باشند که نوع شرکت خود را از سهامی خاص به شرکت بامسئولیت تغییر دهند باید در جلسه ی مجمع فوق العاده کلیه ی اعضای شرکت رضایت خود را اعلام نمایند.

مدارکی که باید برای انحلال شرکت سهامی خاص ارائه دهید عبارتند از:

-ارائه اصل صورتجلسه با موضوع انحلال شرکت که به تایید مدیر تصفیه و شرکا رسیده باشد.
-آخرین روزنامه رسمی شرکت (با توجه به آخرین تغییرات)
-ارائه سندی در رابطه با ارسال دعوتنامه برای مجمع عمومی فوق العاده
-اگر مدیر تصفیه خارج از شرکا باشد باید کپی شناسنامه آن ارائه داده شود.

مدارک شرکت بامسئولیت محدود

-کپی شناسنامه و کارت ملی شرکای جدید و قدیم
-کپی اقرارنامه به همراه امضاء سهامداران
-دو نسخه فرم شرکتنامه شرکت بامسئولیت محدود به همراه امضاء سهامداران
-دو نسخه فرم تقاضانامه شرکت بامسئولیت محدود به همراه امضاء سهامداران
-دو نسخه فرم اساسنامه شرکت بامسئولیت محدود به همراه امضاء سهامداران
-زمانیکه مجمع عمومی فوق العاده به حد نصاب رسیده باشد باید اصل روزنامه حاوی آگهی دعوت شرکت ارائه داده شود.
-اخذ مجوز، زمانی که عنوان مربوطه نیاز به اخذ مجوز را داشته باشد.

تذکر مهم: قبل از تبدیل شرکت کسانی که با شرکت معامله کرده اند طبق قانون طلبکار شرکت محسوب می شوند.

منبع: ثبت شرکت کاج

https://kajsabt.com/%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%b3%d9%87%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%ae%d8%a7%d8%b5/

درباره ی admin